Wpływ masażu na wygląd naszej twarzy

iStock_000008467336Small

W ofercie gabinetów kosmetycznych coraz częściej znajdują się terapie manualne oraz masaże, poprawiające wygląd skóry. Dobrze wiemy jak masaż wpływa na nasz wygląd i samopoczucie dlatego tak chętnie z niego korzystamy.


 

Co to jest masaż?
Masaż wywodzi się ze starożytności, gdzie był uzupełnieniem obrzędów religijnych, a z czasem znalazł zastosowanie w medycynie ludowej.

Masaże dzielimy m.in. na:
•    rehabilitacyjne – są to masaże mające na celu wyeliminowanie lub uśmierzenie bólu pourazowego,
•    relaksacyjne – mające na celu zniwelowanie napięć i ogólną relaksację ciała,
•    ujędrniające – zwiększające napięcie mięśniowe, tym samym powodując ujędrnienie i lifting ciała,
•    terapeutyczne – są to masaże specjalistyczne bardzo często inspirowane filozofiami wschodu.

Jak powszechnie wiadomo, całe nasze ciało w tym również twarz, zbudowane jest ze skóry, tkanki łącznej i mięśni. Wraz z procesem starzenia lub brakiem dostatecznej ilości ruchu, tkanka mięśniowa się zmniejsza, a skóra zaczyna tracić jędrność i napięcie. Dlatego oprócz codziennej pielęgnacji skóry, bardzo ważna jest dbałość o mięśnie i odpowiednie nawilżanie organizmu od wewnątrz.
 

Czy zawsze można masować?
Istnieją pewne przeciwskazania do masażu. Są to głównie choroby bakteryjne i wirusowe skóry, niektóre choroby serca oraz alergie na składniki kosmetyków używanych do masażu. Dodatkowym przeciwskazaniem może być nadwrażliwość masowanego na dotyk.


Jak często masować oraz czy istnieje dolna granica wieku masowanego?
Masaże najczęściej wykonuje się w seriach. Seria składa się z kilku masaży zazwyczaj od 4 do 8. Wykonywane są cyklicznie. Istnieją masaże gdzie seria składa się nawet z 30 zabiegów.


Częstotliwość wykonywanych masaży jest różna, w zależności od rodzaju masażu, wynosi od jednego do 3 – 4 w tygodniu. Wiek osoby masowanej nie jest tak ważny jak nam się wydaje.

Przygodę z masażem powinno się zacząć już w bardzo młodym wieku, ponieważ skóra zaczyna się starzeć już około 25 roku życia i wtedy włókna kolagenowe oraz elastyna ulegają powolnej degradacji.

Dlatego już w tak młodym wieku warto pomyśleć o regularnej stymulacji włókien i mięśni. Świetnym rozwiązaniem jest właśnie systematycznie stosowany masaż.

Po ukończeniu 40 roku życia, kiedy ilość estrogenów zaczyna spadać, warto pomyśleć o masażu jako alternatywie dla botoxu i ostrzykiwań. Masaż rozluźnia napięte mięśnie przez co zmarszczki wydają się płytsze, poprawia się owal twarzy, a skóra uzyskuje ładny koloryt. W tym wieku bardzo ważne jest odpowiednie dobranie masażu. Powinien on bardziej stymulować mięśnie, które są rusztowaniem dla skóry, a mniej rozciągać skórę.


Czy masaż twarzy można przedawkować?
W historii nie są znane takie przypadki, ale jak we wszystkim należy zachować umiar. Masaż twarzy mocno dotlenia skórę. Poprzez bliskość mózgu może działać także stymulująco na naczynia krwionośne głowy, dlatego osoby z tendencjami do migren pierwsze masaże mogą przypłacić lekkim bólem głowy, który mija po kolejnych zabiegach.

Poza tym organizm sam będzie wiedział czy potrzebuje dotyku, czy na jakiś czas powinniśmy zrobić sobie przerwę.


Jak działa masaż na skórę i mięśnie?
Nacisk na skórę powoduje jej lepsze ukrwienie i dożywienie, widzimy to bo skóra
po masażu często staje się ciepła i różowa. Masaż usuwa martwą warstwę naskórka, dzięki czemu odsłania pory i kanaliki gruczołów potowych, które zaczynają pracować, a powietrze zyskuje ułatwiony dostęp do skóry.

Drażnienie skóry pobudza ją do odnowy, a systematyczne masaże wzmacniają ją oraz poprawiają sprawność całego układu nerwowego. W wyniku masażu zwiększa się dopływ krwi do mięśni, podobnie jak w przypadku skóry, powoduje że mięśnie stają są lepiej odżywiane. Zmęczone mięśnie dzięki masażowi zyskują dawną sprawność.

Nie zapominajmy, że masaż przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii m.in. kwasu mlekowego i bezwodnika kwasu węglowego.
Masaż pobudza mięśnie do skurczów, czyli jednej z ich najważniejszych właściwości. Oklepywanie obniża stopień napięcia mięśni, a ugniatanie zwiększa ich sprężystość. Tym samym masaż zapobiega wiotczeniu skóry oraz ujędrnia i liftinguje masowane części ciała.

Masaż ma wiele dobroczynnych właściwości, dlatego jak tylko przyjdzie nam ochota, żeby zrobić coś przyjemnego dla siebie, pomyślmy o umówieniu się do zaprzyjaźnionego gabinetu kosmetycznego na relaksujący lub pobudzający masaż np. twarzy.