Trokserutyna

iStock_000011269125Small

Co to jest trokserutyna?
Trokserutyna jest trihydroksyetylową pochodną rutyny.

Czy trokserutyna jest składnikiem naturalnym czy syntetycznym?
Trokserutyna nie występuje w przyrodzie. Uzyskuje się ją na drodze syntezy chemicznej. Surowcem do uzyskiwania trokserutyny jest rutyna uzyskiwana przez ekstrakcję roślin.

Jak działa trokserutyna?
Trokserutyna działa głównie na komórki śródbłonka mikronaczyniowego, zmniejszając przepuszczalność i obrzęk. Trokserutyna wykazuje zdolność do zwiększania odporności i poprawę funkcji naczyniowej naczyń tętniczych. Związek ten jest zdolny do hamowania enzymu katecholo-O-metylo-transferazy (COMT), co z kolei prowadzi do lokalnego działania epinefryny. Inne mechanizmy działania trokserutyny  obejmują hamowanie hialuronidazy i syntezy histaminy w ścianie naczyń. Trokserutyna poprawia przepływ mikronaczyniowy i zmniejsza agregację erytrocytów.

W jakich kosmetykach stosuje się trokserutynę?
Ze względu na działanie trokserutyny stosuje się ją do produkcji kosmetyków do cery naczyniowej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Trokserutyna pomocna jest również w kosmetykach przeciwcellulitowych.

Czy trokserutyna jest bezpiecznym składnikiem kosmetycznym?
Trokserutyna jest bezpiecznym składnikiem kosmetycznym. Ze względu na działanie na układ naczyniowy, kosmetyków z trokserutyną nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Literatura
Squadrito et al. Eur Rev Med & Pharm Sci. 2000; 4: 21-24
Wadworth et al. Drugs. 1992; 44: 1013-1032 (Abstract)