Składniki alergenne kompozycji zapachowych

iStock_000028974214Small (1)

Substancje zapachowe są związkami organicznymi z charakteryzujące się zwykle przyjemnym zapachem. Są one, powszechnie stosowane do produkcji perfum, produktów kosmetycznych, a także w środkach piorących, zmiękczaczach do tkanin i innych artykułów gospodarstwa domowego.

Środki aromatyzujące są stosowane w produktach spożywczych, do produkcji napojów i płynów do higieny jamy ustnej.

Substancje zapachowe są również stosowane w aromaterapii oraz jako leki do stosowania miejscowego ze względu na ich właściwości antyseptyczne.

Alergia kontaktowa na składniki zapachowe występuje wtedy, gdy skóra danej osoby jest narażona w wystarczającym stopniu na te składniki. Alergia kontaktowa jest na całe życie, a jej nasilenie uzależnione jest od reaktywności układu immunologicznego.

Objawy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, mogą pojawić się po ponownej ekspozycji na dany alergen zapachowy. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest zapalną chorobą skóry charakteryzującą się rumieniem, obrzękiem i pęcherzykami w ostrej fazie. Jeśli narażenie na składnik alergenny jest ciągłe, może rozwinąć się choroba przewlekła z łuszczeniem i bolesnymi pęknięciami skóry.


Producenci kosmetyków, stosujący kompozycje zapachowe zawierające alergeny, zobowiązani są do wyszczególnienia wszystkich składników, klasyfikowanych jako alergenne. Składniki te powinny być umieszczone w składzie INCI.

Nazwy składników alergennych kompozycji zapachowych podane są w poniższych listach A i B.

Lista A: Substancje zapachowe, które według obecnej wiedzy, są najczęściej zgłaszanymi i dobrze rozpoznanymi konsumenckimi alergenami.
Amyl cinnamal
Amylcinnamyl alcohol
Benzyl alcohol
Benzyl salicylate
Cinnamyl alcohol
Cinnamal
Citral
Coumarin
Eugenol
Geraniol
Hydroxycitronellal
Hydroxymethylpentyl-cyclohexenecarboxaldehyde
Isoeugenol

Lista B: Substancje zapachowe, które są rzadziej zgłaszane, a tym samym mniej udokumentowane jako konsumenckie alergeny.
Anisyl alcohol
Benzyl benzoate
Benzyl cinnamate
Citronellol
Farnesol
Hexyl cinnamaldehyde
Lilial
d-Limonene
Linalool
Methyl heptine carbonate
3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one
Oak moss
Tree moss