Kwasowa regeneracja skóry

iStock_000016359208Small

Dlaczego zdrowa skóra ulega nadmiernemu rogowaceniu?
Nadmierne rogowacenie naskórka zmienia zarówno teksturę jak i wygląd skóry. Pory skóry staja się bardziej widoczne i skóra wygląda na chropowatą. Przyczyną zaburzenia rogowacenia skóry jest zwykle stymulacja receptorów glutaminergicznych NMDA, występujących w błonach komórkowych keratynocytów przez cis-nienasycone kwasy tłuszczowe np. kwas oleinowy.

Tak aktywowane receptory NMDA otwierają kanały jonowe, przez które napływają do wnętrza komórek jony wapniowe. Podniesienie stężenia jonów wapniowych działa jak sygnał do proliferacji keratynocytów. W efekcie powoduje to pogrubienie warstwy rogowej skóry. Aby poprawić wygląd skóry stosuje się często zabiegi złuszczające z użyciem hydroksykwasów.


Czy peeling kwasowy to tyko zwykłe usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka?
Alfa-hydroksykwasy działają złuszczająco, ze względu na zdolność do wiązania jonów wapniowych, stabilizujących dachówkowato ułożone warstwy keratynocytów. W modelu eksperymentalnym z użyciem ludzkiej skóry okazało się, że kwas glikolowy aktywuje waniloreceptory TRPV-1 (Transient Receptor Potential Vanilloid type–1), znajdujące się na powierzchni błon komórkowych keratynocytów.

Aktywacja tego receptora powoduje uwolnienie do przestrzeni międzykomórkowej adenozynotrójfosforanu (ATP). Wydzielony ATP aktywuje następnie receptory purynoergiczne 2PY, znajdujące się na powierzchni komórek warstwy podstawnej naskórka.

Aktywacja tych receptorów powoduje zwiększanie podziałów komórek warstwy podstawnej i w efekcie tego następuje odnowienie i odmłodzenie skóry. Zatem kwas glikolowy nie jest zwykłym czynnikiem złuszczającym, regulującym grubość warstwy rogowej. Kwas ten dodatkowo odmładza skórę.


Kwas glikolowy daje wyjątkowe efekty nawilżające i odmładzające skórę, kiedy jest stosowany w mieszaninach z innymi alfa-hydroksykwasami. Szczególne efekty daje mieszanina kwasu glikolowego, cytrynowego, mlekowego i winowego.

Kwasy te w mieszaninie wykazują synergię działania regenerującego i odmładzającego. Ponadto mieszanina kwasów zwiększa nawilżenie naskórka.