Kwas hialuronowy (HA)

Esencja-z-makromolekularnym-kwasem-hialuronowym

Kwas hialuronowy (HA) jest wszechobecnym składnikiem, znajdującym się w całym ciele (50% przypada na skórę). Człowiek o wadze 70 kg, posiada 15 g kwasu hialuronowego, z których wymienia się na nowy 5 g na dobę. Ze względu na szybki rozkład – okres półtrwania wynosi mniej niż jeden dzień – zgromadzony kwas hialuronowy jest naturalnie i ciągle odnawiany.

Szybkość jego regeneracji zmniejsza się z wiekiem i pod wpływem czynników zewnętrznych. Konieczne jest zatem, aby utrzymać optymalny obrót kwasu hialuronowego, aby opóźnić oznaki starzenia. Obrót kwasu hialuronowego w organizmie regulowany jest m. in. poprzez receptory rozmieszczone na powierzchni komórek skóry.


Kwas hialuronowy poza swoimi unikalnymi właściwościami nawilżającymi uczestniczy w wielu procesach biochemicznych. Stwierdzono, że kwas hialuronowy i jego fragmenty pełnią funkcję przekaźników informacji dla różnych szlakach przekazywania sygnałów w komórkach. W tym procesie, uczestniczą różne receptory. Najważniejsze z nich to receptory CD44 i RHAMM.


Oddziaływanie HA z receptorem CD44 (Cluster of Differentiation 44) wpływa na:

- poprawę właściwości barierowych skóry i funkcji naskórka,
- regenerację naskórka,
- przyspieszenie gojenie ran,
- stymulacja syntazy hialuronianu HAS-2,
- nasilenie wytwarzania składników strukturalnych skóry.

Wiązanie HA z receptorem RHAMM (Receptor for Hyaluronan Mediated Motility) wpływa na:

- nasilenie syntezy HA,
- stymulację regeneracji komórek skóry.

Ponadto, kwas hialuronowy wiąże się z następującymi receptorami: TLR2 (Toll-like receptor 2), TLR4 (Toll-like receptor 4), LYVE-1 (Lymphatic Vessel Endothelial Hyaluronan Receptor), HARE (Hyaluronic Acid Receptor for Endocytosis). Aktywność ta ma jednak mniejszy wpływ na procesy zachodzące w skórze.

Kwas hialuronowy aplikowany na powierzchnię skóry jest czynnikiem pobudzającym produkcję endogennego kwasu hialuronowego. Działając na receptory, znajdujące się na powierzchni komórek naskórka nie potrzebuje przenikać do głębokich warstw skóry. Mechanizm receptorowy wyjaśnia skuteczność działania wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego aplikowanego na powierzchnię skóry.