Blizny potrądzikowe

mlodzienczy

Rodzaje blizn potrądzikowych
Blizny zanikowe najczęściej występują po trądziku. Mają wygląd zagłębień w skórze. Mogą być pojedyncze lub bardzo liczne, o różnorodnej głębokości i kształtach. Blizny punktowe wyglądają jak po wciśnięciu szpilki. Ospowate tworzą większe zagłębienia o łagodnych brzegach. Blizny zanikowe występują na twarzy, ramionach i plecach.

Bliznowce są rodzajem blizn przerostowych, powstających w miejscach wykwitów zapalnych w przebiegu trądziku. Mają wygląd rosnących guzków lub guzów, które mogą czasami osiągać znaczne rozmiary. W okresie aktywnym charakteryzują się czerwonym zabarwieniem. Występują głównie na skórze w okolicy mostka, grzbietu i ramion. Rzadko pojawiają się na twarzy i szyi.


Wpływ słońca na blizny potrądzikowe
Ekspozycja blizn na światło słoneczne powoduje ich przyciemnienie i spowolnia proces gojenia. Promienie ultrafioletowe stymulują melanocyty (komórki wytwarzajace pigment), co prowadzi do przebarwienia. U ludzi o ciemniejszej karnacji występuje zwykle hiperpigmentacja między bliznami, natomiast osoby o jasnej cerze mają zaczerwienienie. Aby zabezpieczyć się przed światłem słonecznym należy przed wyjściem na zewnątrz nałożyć krem z szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej z SPF 30 lub wyższym, który zawiera tlenek cynku. Przed nałożeniem preparatu z filtrem na skórę twarzy można wklepać kosmetyk zawierający niacynamid i azeloglicynę. Przy ciągłym przebywaniu na słońcu, pływaniu, aktywności fizycznej, świeżą warstwę kremu ochronnego trzeba nakładać co dwie godziny. Ponadto warto unikać ekspozycji na światło słoneczne między godziną 10.00 a 14.00.


Czyszczenie mechaniczne skóry
Wyciskanie ropnych krost powoduje wnikanie bakterii do głębszych warstw skóry, przyczyniając się do silniejszego uszkodzenia kolagenu, a co za tym idzie  powstania większych blizn. Dlatego też zalecany jest piling kawitacyjny jako sposób bezpiecznego oczyszczania skóry. Efekty zabiegów czyszczenia łagodzą preparaty zawierające niacynamid i azeloglicynę.


Stosowanie preparatów do stosowania zewnętrznego z witaminą E
Preparaty zawierające większe stężenia witaminy E pogarszają leczenie blizn. W niektórych przypadkach stosowanie tego rodzaju produktów powoduje kontaktowe stany zapalne.


Preparaty korzystnie wpływające na przebarwienia skóry
Na przebarwienia skóry korzystnie działają kosmetyki zawierające niacynamid, azeloglicynę, kwas laktobionowy, witamnę C, arbutynę i kwas kojowy. Niacynamid zapobiega transportowi melanosomów do melanocytów. Azeloglicyna i kwas kojowy są inhibitorami tyrozynazy – enzymu uczestniczącego w wytwarzaniu pigmentu skóry. Składniki te silnie rozjaśniają blizny potrądzikowe. Działanie niacynamidu i azeloglicyny mocno  wspiera kwas laktobionowy – polihydroksykwas o wybitnych właściwościach kosmetycznych. Kwas laktobionowy reguluje złuszczanie skóry, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu. Ponadto działa on silnie przeciwzapalnie.


Zabiegi inwazyjne
Dotychczas w leczeniu blizn potrądzikowych najczęściej stosowano zabiegi eksfoliacji kwasami (TCA), mikrodermabrazję oraz dermabrazję mechaniczną lub laserową (laser Er:Yag lub CO2). Metody te wiążą się z długotrwałym procesem gojenia i wyłączeniem z aktywnego trybu życia.
Skuteczną i mało inwazyjną metodą usuwania blizn potrądzikowych jest metoda frakcjonowanej fototermolizy z wykorzystaniem lasera FRAXEL. Zasada działania FRAXEL’a polega na tworzeniu w obrębie bliznowatej skóry mikrokolumien uszkodzeń termicznych, w miejscu których dochodzi do intensywnej produkcji kolagenu. W efekcie zmiany zanikowe zostają wypychane ku górze, co optycznie daje efekt wygładzenia powierzchni skóry.